[ad_1]

به اعلام خبرنگار مهر، دکتر سید حسن هاشمی در مراسم روز جهانی غذا، اظهارداشت: مردم از کیفیت مواد غذایی وارداتی به ویژه برنج و غلات از مبادی رسمی کشور، اطمینان و اعتماد داشته باشند و به شایعات توجه نکنند.

وی افزود: همیشه فشارهایی در حوزه غذا وجود دارد اما وزارت بهداشت ثابت کرد که در مقابل این فشارها و آسیب به سلامتی مردم بدون هیچ رودربایستی ایستاده و اهل مسامحه نیست.

هاشمی ادامه داد: مصرف نمک در کشور ۱۰ درصد کاهش یافت اما مصرف نمک در ایران، بیش از دو برابر میزان مصرف نمک در کشورهای پیشرفته و استانداردهای سازمان جهانی بهداشت است.

هاشمی گفت: مردم ایران به طور متوسط روزانه ۸۵ گرم شکر مصرف می کنند و مصرف آن حداقل باید ۲۵ درصد کاهش بابد

وزیر بهداشت گفت: در مورد روغن پالم، به آنچه گفتیم، عمل کردیم و استفاده از آن در محصولات لبنی حذف شد اما در برخی صنایع مانند شیرینی، شکلات و بستنی، استفاده از پالم ضروری و لازم است اما تعرفه واردات این محصول، افزایش قابل توجهی یافت.

هاشمی افزود: برخی افراد به غلط در جامعه تبلیغ کردند که مصرف پالم سرطانزا و مضر است در حالی که مصرف زیاد آن همانند قند، نمک و چربی، مضر است.

 به گفته وی، واردات پالم از ۷۵۰ هزار تن در ابتدای دولت یازدهم به کمتر از ۴۰۰ هزار تن در حال حاضر رسیده که موفقیت بسیار بزرگی برای نظام سلامت است.

وی اظهارداشت: نانوایان در مورد کیفیت نامناسب آرد ایرانی و مصرف نمک زیاد در آن، اعتراض دارند و معتقدند گندم خارجی حتما باید وارد و به صورت ترکیبی ۶۰ به ۴۰ درصد مورد استفاده قرار گیرد تا شاهد کاهش استفاده از نمک باشیم.

وزیر بهداشت گفت: خودکفایی و عدم وابستگی در حوزه گندم، بسیار خوب است اما بهتر است بخشی از گندم تولید داخل را صادر و به جای آن، برای ارتقای کیفیت نان و استفاده کمتر از نمک، گندم خارجی را وارد کنیم.

وی ادامه داد: لیستی از کالاهای آسیب رسان به سلامت مردم برای وضع مالیات و عوارض توسط وزارت بهداشت تهیه شده است‌.

هاشمی افزود: ساز و کار در نظر گرفته شده در مجلس برای وضع عوارض بر کالاهای آسیب رسان، مناسب نیست زیرا در ترکیب تصمیم گیری، بخش مهمی از اعضا، اقتصادی هستند و به ما اجازه نمی دهند که به نفع سلامت مردم تصمیم گیری کنیم.

وی گفت: در دو سال و نیم گذشته تلاش های زیادی برای نصب راهنما بر روی محصولات غذایی توسط سازمان غذا و دارو انجام شده است مردم به رنگ این چراغ ها توجه و از مصرف کالاهایی با رنگ قرمز و زرد پرهیز کنند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: یکی از اهداف اختصاصی ما تا سال ۲۰۱۸، کاهش ۲۵ درصدی مصرف نمک در کشور است و در این راه، سیاستگذاران و تصمیمات آنها، توجه خانواده ها و رفتار صحیح و البته رسانه ها، دستگاه های فرهنگی و صدا و سیما، نقش مهم و بسزایی دارند.

هاشمی افزود: میزان قند موجود در فرآورده های غذایی و نوشیدنی های خوراکی باید ۱۲ درصد کاهش یابد.

وی گفت: یکی از راهکارهای ارتقای کیفیت در حوزه های مختلف از جمله غذا، توجه به صنایع و ایجاد مشوق برای صادرات محصولات آنها است و در این صورت مردم باور می کنند که یک محصول، با کیفیت است زیرا توانسته در رقابت با رقبای خود، بخشی از بازار خارجی و بین المللی را برای خود کسب کند.

[ad_2]

منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *